Byas

  • Aktuelt
  • Uteliv
  • Livsstil
  • Underholdning
Meny Lukk

Trening

  • Kompis
  • Underholdning
  • Livsstil
  • Uteliv
  • Aktuelt
Aktuelt
  • Kontakt oss
  • trening
    Stian vant NM for juniorer tre år på rad fra 2008 til 2010. FOTO: Anders Minge
Sindre Andersen
06.mar.2016 17:02 06.mar.2016 17:02

Stian (23) trener 30 timer i uken for å komme seg til OL

Det er OL-håpet som driver norgesmesteren videre. Slik blir det mye trening av!

Stavanger- og Sandnes-området har flere fantastiske utøvere i all slags sport og idrett, men få vet hvem de er.

Byas vil bli bedre kjent med de.

Denne gang har vi snakket med Stian Skjerahaug (23) fra Sola.

Følg Byas.no på Facebook!

Har vunnet fire NM

Stian er norgesmester i apparat-turn. Han har vunnet tre norgesmesterskap for junior, og i 2011 vant han NM på seniornivå. Stian har drevet med apparat-turn siden han var åtte år og trener til daglig i Stavanger turnhall.

– Hvorfor apparat-turn?

– Apparat-turn er en idrett det er vanskelig å bli lei av, det er alltid noe nytt å lære! Det er en veldig krevende idrett, og det kan være småskummelt å prøve nye teknikker. Du må tåle at du faller og slår deg en gang i blant!

Du må tåle at du faller og slår deg en gang i blant!

Du må tåle at du faller når du driver med apparat-turn!
Pål Christensen

Hva er apparat-turn, lurer du kanskje på? Apparat-turn er en idrett som består av turnøvelser på seks forskjellige apparater.

Alle apparatene krever forskjellige egenskaper fra utøveren, og en gjennomtrent styrke og balanse er nøkkelen. God koordinasjon og romfølelse skader heller ikke, ifølge Stian.

Skal til prøve-OL

– Hva er ditt største idrettsøyeblikk?

– I fjor hadde jeg et veldig bra år med flere store øyeblikk. I EM fikk jeg en 13. plass, og det er lenge siden noen fra Norge gjorde det så bra.

– Jeg deltok også i VM. Der klarte jeg en plassering som sikret meg billett til prøve-OL. Det har uten tvil vært de største øyeblikkene siden jeg startet med idretten, og jeg håper det kommer flere i årene framover.

– Hvor ofte trener du?

– Til vanlig trener jeg ti økter i uken fordelt på 30 timer. Det går mye tid i turnhallen, og jeg har ikke så mye tid til andre fritidsaktiviteter.

Til vanlig trener jeg ti økter i uken fordelt på 30 timer.

Det blir mye trening på Stian i håpet om OL. Han trener til daglig i Stavanger Turnhall.
Pål Christensen

Drømmer om OL

– Hva motiverer deg?

– Det som driver meg videre er målet om å delta i OL. Det har vært målet de siste ti årene, og det er drømmen som motiverer meg til å fortsette den harde treningen.

– Jeg finner i tillegg mye motivasjon i å drive utviklingen av norsk apparat-turn videre. Ellers får jeg jo oppleve verden når jeg reiser for trening og konkurranse!

– Hva er målet ditt?

– Jeg setter meg konkurransemål, og der er selvfølgelig hovedmålet for de neste årene OL i Rio. Apparat-turn er ikke akkurat en idrett man kan leve stort av.

– Man må ta medaljer i de største mesterskapene som OL og VM for å tjene penger, så målet er å kunne oppnå gode nok plasseringer i framtiden.

Alle apparatene krever forskjellige egenskaper fra utøverne. Balanse er bare én.
Pål Christensen

Mer fra Byas.no:

- Ny idealkropp: - Jeg kjente nesten ikke meg selv igjen
- Ola (25) trener ikke som alle andre:«Åh, du er han gale asiateren!»
- 5 gode tips for å holde treningsmotivasjonen oppe
widget-list
  • Trening
  • Stavanger
  • Helse
  • Sandnes

Relaterte artikler

widget-list

Utgiver: Stavanger Aftenblad

Produktsjef/redaktør: Tone Pedersen. Ansvarlig redaktør: Lars Helle.

tips@byas.no / telefon 51 19 51 50

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © 2017 Byas.no/Stavanger Aftenblad

Byas.no arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

Proudly developed by the Stavanger Aftenblad Team at Schibsted Tech Polska

Annonsere på Byas? Kontakt Fredrik Røysheim Sjølie på e-post fredrik.roysheim.sjolie@aftenbladet.no.

Personvernpolicy og cookies