Joakim (28) fra Auglend lanserer egen kleskolleksjon
Joakim Rosenlund (28) har alltid hatt interesse for design og klær. Nå lanserer han sitt helt eget klesmerke fra leiligheten i Oslo.
Det er ikke første gang Rosenlund designer klær. Da han var mellom 12 og 13 år møtte han Kim Stokke og Frode Goa, mennene bak klesmerket SHIT!, og designet en logo for dem som de brukte i en kolleksjon.
Han møtte dem på Møllå i Sandnes, hvor det tidligere var en vegg der man kunne drive med lovlig grafitti. Rosenlund tror at mye av interessen for design startet der.
Så har han alltid vært glad i klær, da, men var gjerne ikke alltid like fornøyd med utvalget i butikkene.
– Jeg savnet enkle og fine plagg som ikke kostet 2000 kroner eller som «alle» andre hadde.
Travel type
Da han var ferdig med utdannelsen sin som lærer, fikk han seg jobb nesten umiddelbart. Semesteret begynte derimot ikke før i august, og da fikk han litt fritid.
I stedet for å ta sommerferie, brukte Rosenlund tiden på å lage kolleksjonen som kommer for salg i slutten av september. Han liker godt å være travel, med andre ord.
Hyllest til gamlegjengen
Merket heter club 121 project, og er en hyllest til barndomsgjengen på Auglend - det var nemlig navnet de brukte.
Inspirasjonen til kolleksjonen er hentet fra tiden som basketballspiller og skater, og fortiden med mye grafitti og tegning.
Det er derimot ikke grafitti å spore i klærne han har laget. Logoen laget han i samarbeid med søsteren sin som er grafisk designer.
– Det blir nok ikke grafitti på plaggene, nei, det selger ikke godt og er dessuten ganske harry, sier den ferske klesdesigneren.
LES OGSÅ:
Sjekk ut disse moteløvene som vi fant i Bjergsted
Kjenner du noen av disse motefine festivaldeltakerne?
Eksklusivt
Kolleksjonen vil være for både menn og kvinner, og prisene vil han holde så lave han kan - i alle fall under tusenlappen.
Kolleksjonene vil bli produsert i små opplag. Det synes Rosenlund er positivt.
– For det første vil kolleksjonene da være mer eksklusive, og for det andre kan jeg skifte ut plaggene oftere, for eksempel ved å bytte farger. Da er ikke risikoen like stor for at du og naboen går i samme klær.
Kombinerer butikken med heltidsjobb
Klærne skal Rosenlund selge i egen nettbutikk. Lageret har han i leiligheten sin i Oslo på 54 kvadratmeter, som han forsåvidt deler med en annen. At han jobber 100 prosent som lærer i tillegg, ser han heller ikke på som et problem.
– Jeg setter pris på kontrasten mellom å være lærer og klesdesigner.
Nå gleder Rosenlund seg til å se responsen til publikum. Tidligere har venner og kjente testet klærne, men nå er det massene som gjelder.
– Jeg gleder meg veldig. Jeg går en spennende tid i møte!
MER FRA BYAS:
Brødrene fra Sandnes har oppnådd guttedrømmen
Nå finner du kunstverkene til Hilde i kjøttdisken
Sliter du med å selge ting på nett? Nå vet du hvorfor
Henriette og Martine fra Sandnes har startet sitt eget klesmerke
Etter en lang periode med koronanedstenging begynte Martine Lima (23) og Henriette Sørensen (24) å kjede seg. Noen måneder senere sitter de med eget klesmerke og nettbutikk.
Relaterte artikler
- AKTUELTSusanne (29) fra Stavanger satser på hobbyen: – Jeg tenkte at nå må jeg bare gjøre det3 ÅR SIDEN
- KULTURHar du hørt om «cottagecore»?1 ÅR SIDEN
- LIVSSTILDisse guttene fra Sandnes satser alt på eget klesmerke5 ÅR SIDEN
- LIVSSTILKompisene fra Stavanger lanserer eget klesmerke - for andre gang2 ÅR SIDEN
- LIVSSTIL– Sist gang vi hadde Karpe-pop up, solgte vi 3000 hettegensere5 ÅR SIDEN
- AKTUELTDisse butikkene finner du bare i Stavanger og Sandnes3 ÅR SIDEN