Kraftig vekst i salget av alkoholfri drikke i 2021
Tall fra Vinmonopolet viser at det ble kjøpt 21 prosent mer alkoholfri drikke i Norge i 2021 enn året før.
- NTB
Økningen i salget av alkoholfri drikke er en del av en internasjonal trend, hevder Vinmonopolet overfor Dagen.
Det totale salget på Vinmonopolet økte med 2,5 prosent i 2021, og dermed var økningen i salget av alkoholfri drikke betydelig.
– Vi ser nå en klar no-low-trend, som går ut på at kundene ønsker seg drikke som er lave på, eller helt uten, alkohol. Vi ser en klar dreining i etterspørselen. Det er en internasjonal trend der folk ønsker lettere og lysere drikke, sier kommunikasjonssjef Jens Nordahl i Vinmonopolet.
Aftenbladet.no: Har solgt 21.000 cocktails under skjenkestoppen
I fjor var lanseringen en kjempenyhet, men her hjemme tok trenden aldri av
All drikke med 2,5 prosent alkohol eller mindre, kan kjøpes i vanlige matbutikker eller på kiosker. Vinmonopolet har enerett på å selge drikke med mer enn 4,7 prosent alkohol.
Vinmonopolet registrerte først trenden i kjøp av alkoholfri drikke i 2014, og Nordahl tror den vil pågå i mange år fremover.
Vilde (25) ble interessert i vin da korona kom: Her er hennes fem favoritter under 200-lappen
Populært øl forsvinner fra butikkhyllene
Dagligvarekjedene har satt en stopper for den populære Ringnes-øltypen Kronenbourg 1664 Blanc.
Relaterte artikler
- AKTUELTSjekk oversikten: Dette er takeaway-favorittene i Stavanger og Sandnes1 ÅR SIDEN
- AKTUELTDenne Fretex-butikken får nytt konsept12 MÅNEDER SIDEN
- AKTUELTRentehevingen: – Dramatisk for unge boligkjøpere7 MÅNEDER SIDEN
- LIVSSTILSå lenge holder vinen seg etter at flaska er åpnet10 MÅNEDER SIDEN
- AKTUELTDoblet antall hjemleveringer: – Tror ikke det er en pandemi-ting, men heller noe pandemien har lært oss å ta i bruk11 MÅNEDER SIDEN
- LIVSSTILEr vin-snakk kun for snobber?5 MÅNEDER SIDEN