Kristiansandere drakk mindre på byen i fjor
Tallene for skjenking av vin, sprit og øl på byens utesteder viser en betydelig nedgang.
Det ble servert totalt 59462 liter mindre øl, 3676 liter mindre vin og 2507 liter mindre sprit på byens mest serverende utesteder i 2016, sammenlignet med året før. De som serverte mest øl, vin og sprit var henholdsvis Harvey’s, Christianssand Brygghus og Bakgården Bar. Alle serverte færre liter i fjor enn i 2015.
Statistikk: Disse solgte mest øl i 2016
Bruker mindre penger
Mest øl ble servert på Harvey’s. 446.371 liter ble servert, en nedgang på 59.462 liter fra 2015. De innehar også andreplassen for antall liter sprit servert i 2016, med 2301 liter.
– Vi merker at gjestene våre i gjennomsnitt bruker mindre penger, men de er fortsatt glade i å kose seg. Markedet vi holder på i svinger fra år til år, og vi må bare jobbe hardere. Vi må utkonkurrere det å sitte hjemme, og det stiller høye krav, sier Erik Wikstøl, medeier i Harvey’s og Håndverkeren.
_**–
Byggingen har vært ekstremt skadelig
Håndverkeren har vært
nærmest innesperret store deler av fjoråret av utbyggingen på Torvet
, dermed er en tredjeplass i ølsalg for hele kommunen ingen nedtur.
– Vi er superfornøyd med det, og nå begynner det også å åpne seg litt på Torvet også. Ingen av literne vi har solgt på Håndverkeren har kommet gratis. Når vi er såpass innesperret betyr det at kundene våre har tatt et bevisst valg om å gå til oss, sier han.
– Færre folk på byen
Bevillingskontoret til kommunen er ikke overrasket over utviklingen, og noen utesteder opplevde også en nedgang i 2015.
– Det kom ikke så veldig overraskende. Vi har merket at det er færre folk på byen etter at de store oljeselskapene begynte å si opp folk. De mest besøkte utestedene har også nedgang i skjenketallene. I fjor var det litt mer stabilt i forhold til året før, sier Marianne Guttormsen, som er spesialkonsulent for bevillinger i kommunen.
Nå ser Wikstøl frem til at arbeidene på Torvet skal bli ferdige, noe han tror vil føre til et bedre marked for hele utelivet i byen.
– Bare det å få tilbake Sommer på Torvet vil generere mye, ikke bare for Håndverkeren. Når sentrum ikke lenger er en byggeplass blir det positivt for hele byen, og mange vil nok fortsette torsdagsfesten på Torvet på Harvey’s etterpå, sier han.
Byens mest suksessfulle utelivskonsept?
Sjekk oversiktene
Totalt ble det servert 960.896 liter øl i Kristiansand i fjor.
Se hvem som serverte mest øl her.
Det ble servert 228.549 liter vin i 2016.
Se hvem som serverte mest vin her.
Totaltallet for spritservering i kommunen ifjor er 26499 liter.
Se hvem som serverte mest sprit her.
Disse utestedene selger mest øl i byen: – Konkurransen har blitt hardere
Drakk du øl på byen i fjor, er sjansen stor for at du var innom en av denne mannens to utesteder.
Relaterte artikler
- LIVSSTILGlipp: – Vi har tapt over 1,2 millioner kroner6 ÅR SIDEN
- LIVSSTILByens nye utested får tre barer og plass til 570 mennesker6 ÅR SIDEN
- LIVSSTIL– Fantastisk respons på gatefesten6 ÅR SIDEN
- LIVSSTILHer er din utelivsguide i Kristiansand!6 ÅR SIDEN
- LIVSSTILByggingen på Øvre Torv: – To sommersesonger har gått tapt6 ÅR SIDEN
- LIVSSTILMiddag til 100,- skal lokke studenter til byen6 ÅR SIDEN