Ida (24): – Jeg vet at jeg kan bli verdens beste
Ida Fløisvik (24) er fire ganger Europamester i brasiliansk jiu jitsu. Nå jakter hun på VM-tittel.
I 2010 ble Ida Fløisvik (24) fra Madla introdusert for kampsporten brasiliansk jiu jitsu.
– Jeg syns det var litt rart først, men etter 45 dager deltok jeg i min første konkurranse, sier hun og legger til at det ikke er helt normalt.
– Jeg vant mot ei med blått belte, det vil si at hun var et helt nivå over meg som var helt fersk, sier Ida.
Siden den gang har hun ikke akkurat blitt dårligere!
- René (31) og kompisene syklet til Preikestolen!
Én av to med svart belte
– Hva er brasiliansk jiu jitsu?
– Det er en kampsport hvor du først og fremst lærer og forsvare deg selv. Du starter stående og når du får motstanderen i bakken, fortsetter kampen der. Man vinner kampen på poeng eller med låsninger av ledd, eller en kvelning, sier hun.
– Ouch!
Hun legger til at konkurransene er basert på vekt, tid og hvilket belte man har.
I Norge er det bare Ida og ei i Oslo som har svart belte i jiu jitsu. Ida er med andre ord Vestlandets første (og beste) jente med den øverste tittelen innen kampsporten.
– Man er ikke «proffesional» før man når brunt og svart belte, sier hun.
For tiden er hun svart belte under trener Felipe Mota hos Oxygym i Sandnes.
- Fra 98 kg til fitnessutøver: Slik halverte Joanna (27) vekten sin
Mye reising
For å konkurrere i verdenstoppen, må hun også ut å reise en god del.
– I år fikk jeg også invitasjon til å være med å slåss i verdens største superfightkonkurranse i Brasil. Det er kun inviterte som får delta, og jeg var den første jenta fra Europa som fikk være med, sier hun.
– Hvordan gikk det?
– Jeg vant!
I august drar hun til New York for å trene og konkurrere i tre måneder.
– Det høres dyrt ut å drive med dette?
– Ja, og det er det... Jeg har noen sponsorer som hjelper til med betaling av registreringer om jeg vinner. Jeg er også heldig som har foreldre og besteforeldre som stiller opp, i tillegg til at jeg av og til skriver på Facebook og får samlet tomflasker som folk ikke panter selv.
I tillegg jobber hun som instruktør hos OxyGym hvor hun underviser barn. Kampsporten er altså både hobby og fulltidsjobb.
– Jeg må gjør litt ekstra hele tiden. Det er tøft og jeg har måttet ofre mye av ungdomstiden min for å drive med dette, men det er det som kreves for å bli best. Dessuten er en time på trening, bedre enn en øl!
- Ane (24) er Europas beste i sin idrett. Men få vet hvem hun er
Håper på VM neste år
I juni 2017 håper Ida hun har samlet nok poeng til å delta i VM som svart belte.
– Jeg må få 50 poeng for å kvalifisere meg til å være med i VM som svart belte. Til nå har jeg bare hatt en kamp i Las Vegas. Jeg skal konkurrere i alt jeg kommer over i New York neste måned, sier Ida.
– Hva ser du frem til i tiden som kommer?
– Nå er det å bli best i verden i min vektklasse. Dette er noe jeg gjør på fulltid og jeg vet at jeg kan bli verdens beste.
Mer fra Byas.no:
MMA-Markus selger alt han har for å komme seg til VM
MMA-fighteren Jean: – Jeg sloss i hva som helst
To kompiser brukte noen dager til å filme naturen i Rogaland. Resultatet er nydelig
Nå har Ida (24) sjansen til å bli verdensmester i jiu-jitsu
Men først skal hun forsøke å hente hjem europamesterskapet!
Relaterte artikler
- LIVSSTILPå tre år har Patrick (14) vunnet flere medaljer enn han kan huske7 ÅR SIDEN
- AKTUELT10 jenter som har imponert oss denne sommeren7 ÅR SIDEN
- LIVSSTILIkke alle bruker finværet til å innta god mat og drikke7 ÅR SIDEN
- LIVSSTIL– Viktig å vite hva man skal gjøre i en ubehagelig situasjon7 ÅR SIDEN
- AKTUELTHvem har #byasbeste treningssenter? Du bestemmer!5 ÅR SIDEN
- AKTUELTTreneren om Arnas (17) fra Hundvåg: – Han kommer til å bli verdensmester4 ÅR SIDEN