Cecilie (28) fra Godeset kan vinne 71 grader nord: – Hadde aldri trodd jeg skulle komme så langt
Cecilie Marjatta Välinen (28) hadde aldri meldt seg på 71 grader nord, hadde det ikke vært for at en kollega foreslo det. Hun beskriver opplevelsen som noe av det fineste, men også det verste hun har vært igjennom.
Det var kollegaen Britt-Synnøve Johansen som foreslo at Cecilie Marjatta Välinen skulle melde seg på 71 grader nord.
– Det hadde du vært perfekt til, sa hun, forteller Välinen og ler.
Välinen og Johansen spilte sammen under Billy Elliot-musikalen i Sandnes Kulturhus i fjor, hvor førstnevnte var både danselærer og skuespiller.
Tvilte
Først tenkte 28-åringen at nei, det kunne hun ikke gjøre. På grunn av jobben hennes som danser og skuespiller, var hun redd for å skade seg. Hun jobber i tillegg frilans, og ville ikke ta seg for lenge fri av gangen.
Men så meldte hun seg på likevel, og sa fra seg åtte frilans-jobber.
– Jeg har alltid vært litt «flink pike» og tatt rette valg, så jeg følte for å gjøre noe som var skikkelig utenfor komfortsonen. Være litt «yolo» og kaste meg inn i noe nytt, forteller hun.
71 grader nordLite erfaring med friluftsliv
Da Välinen bestemte seg for å være med, var det mest for å vise hva som bor i henne. Hun ønsket å finne ut hva hun mestret fysisk og psykisk.
Hun er glad i naturen, men har ikke vært et typisk «friluftsmenneske».Da deltakergruppen skulle bestige isbreen Øksjordjøkelen i Finnmark på randonee-ski, hadde hun aldri prøvd den type ski før. For å komme seg ned, skulle de renne ned svart løype på samme ski, i ca 1000 meter.
– Da fikk jeg litt klump i magen, men var jo bare en måte å komme seg ned på, sier hun og smiler.
Hun tror at hun har hatt godt av å bli utfordret. Hun mener at det er en styrke å vise frem de svake sidene sine, heller enn en svakhet.
– Jeg er skikkelig glad for at jeg gikk ut av komfortsonen. Det er gøy når du går ut av komfortsonen og mestrer det. Det gir en ordentlig mestringsfølelse, sier hun.
- Denne sommeren hadde Välinen Kaptein Sabeltann som kollega: En drømmejobb
Har konkurranseinstinkt
Välinen hadde aldri trodd at hun skulle nå så langt som til finalen, men det har heller ikke vært et alternativ å gi seg. Når hun var sliten under etappene, pleide hun å se for seg de hun var glad i. Hun var også med på konkurransen for å kjenne følelsen av å være sliten. Det minnet hun seg selv på da det begynte å butte imot.
Hun hadde lyst til å oppleve mest mulig, både å få prøve nye aktiviteter, samt det å se Norge.
– Men har du konkurranseinstinkt?
– Å, ja.
Cecilie (27) var 14 år da hun fant ut hva hun ville bli: – Jeg har vært utrolig heldig
– Stolt
Hun forteller at forholdet mellom deltakerne var godt under innspillingen, og flere av dem møtes fortsatt i dag. Selv har hun mest kontakt med Silje, Ståle og Robin.
Välinen har fulgt med på sesongen hun selv er med i, og ofte har hun hatt mellom 10 og 20 venner på besøk for å se episodene.
– Det er kult å se deres reaksjon og når de blir imponert. Jeg vet jo hva som skjer, det gjør ikke de, forteller hun.
Hun tror de fleste har godt av å gå utenfor komfortsonen. Uansett om det går bra eller dårlig, lærer man noe, forteller hun, og oppfordrer folk til å ta sjansen.
Om sin egen innsats på programmet, sier hun følgende:
– Jeg er veldig stolt. Jeg er sinnssykt fornøyd, smiler hun.
Finalen av 71 grader nord vises tirsdag og torsdag på TV Norge kl. 20.30.
Cecilie (30) satser alt på drømmen: – Ikke mange år siden folk spurte om det ikke var på tide å få en ordentlig jobb
Cecilie Marjatta Välinen fra Stavanger visste da hun var 19 år at hun ville satse på et liv på scenen.
Relaterte artikler
- AKTUELTNRK-premiere: Miriam (27) fra Kristiansand deltar i ny realityserie4 ÅR SIDEN
- LIVSSTIL– Å være gutt og å holde på med planter har ikke alltid vært like kult2 ÅR SIDEN
- LIVSSTILUne Cecilie (27) har hatt angst siden hun startet på barneskolen. Da hun var 24, fant hun endelig noe som hjalp4 ÅR SIDEN
- AKTUELTDisse er nominert til #byasbeste kafé1 ÅR SIDEN
- KULTURDisse filmene får du se på kino i høst2 ÅR SIDEN
- AKTUELTJohn (25) skal gå tur i 130 dager i strekk2 ÅR SIDEN