Kultur

Nå øker studiestøtten. Vi har funnet fram til noe av det du kan gjøre med pengene!

Neste år blir studentene 2600 kroner rikere.

Publisert:
  • Mats Krokstrand & Kristin Heggdal, Trd.by

Torsdag ble Statsbudsjettet presentert, og med det kom det en gledelig studentnyhet.

Til neste år foreslår regjeringen å trappe opp basisstøtten tilsvarende 2600 kroner i året.

Følg Byas.no på Facebook!

Men hva får du ut av 2600 kroner? Vi tok turen til nærmeste dagligvarebutikk for å finne ut av det.

Her er noe av det du kan bruke penga på:

Pølse:

Du kan få 81 pakker med 10 pølser. Da kan du spise 2,22 pølser hver eneste dag i ett år.

Nudler:

Vil du gjøre pølsene litt mer eksotiske, så kan du jo koke noen nudler ved siden av. Du får 650 pakker med denne typen nudler for 2600 kroner.

Ferdigmiddag:

Hvis du ikke gidder å lage middag, så kan du kjøpe deg 52 pakker med Fjordland Kylling Sweet & Sour for pengene.

Grandiosa:

Du får mer for pengene hvis du foretrekker Grandiosa. Du kan proppe i deg 56,5 av Norges mestselgende pizza for pengene.

Kaffe:

Du får 113 Ambero-pulverkaffe for 2600 kroner. 22,7 kilo med brunt pulver.

Taco:

Fredag blir ikke den samme uten taco! Og er du student, så man kanskje ty til en av de billigere variantene. Du får 371 eksemplarer av denne taco-pakken - taco hele året, med andre ord! Hvis du klarer deg uten kjøttdeig og rømme, da.

Potetgull:

Og når vi er inne på fredag - potetgull må man jo ha! Du får 93 pakker med helt enkelt, salt potegull for pengene. Takk Siv!

Sjokolade:

Når du har proppet i deg så mye salt, så må du jo veie det ut med litt søtt. Sjokolade! Du får 76 plater - 15,2 kilo - med sjokolade for pengene.

Brus:

Så må du skylle godsakene ned med noe. Kanskje noen flasker med Pepsi Max. Du får i hvert fall 84 store flasker med brus for 2600 kroner.

Havregryn:

Du kan ikke bare leve på potetgull og sjokolade. Eller du kan jo, men du lever kanskje ikke så lenge. Havregryn skal jo være sunt. Om det er godt kan diskuteres. UANSETT.. Du får 124 pakker med havregryn for pengene. 136,2 kilo.

Knekkebrød:

Hvis knekkebrød er mer din greie, så kan du heller kjøpe 236 pakker med det. Det er også lettere å få med seg i handleposen.

Ost:

Men man vil jo gjerne ha noe pålegg til knekkebrødet. Da er ost tingen. Du kan kjøpe 27 kilo med Norvegia for 2600 kroner.

Oppvaskmiddel:

Når du er ferdig med gildet, så må du - dessverre - vaske opp. Mange studenter har ikke oppvaskmaskin, og må ty til skrubb og kost for å få vekk sølet. Heldigvis kan du kjøpe 217 flasker med dette oppvaskmidlet!

Dopapir:

Til syvende og sist, alt du har kjøpt på matbutikken, må som regel ut. Dopapir er kanskje ikke det morsomste å legge i handlekurven, men det må til. Du får 200 åttepakninger med doruller for pengene. Det tilsvarer 361,11 meter.

LES MER:

* Ny på Jodel? Disse begrepene må du kunne

LES MER:

* Sjekk hvordan det gikk da studentene ble forvandlet til superhelter

Publisert:
  1. Forbrukerspørsmål
  2. Studentliv

Nytt godteri i butikkhyllene: – Dette her var jo skikkelig digg!

Byas-redaksjonen har testet vårens godteri for deg.

Publisert:
  • Tomine Walmsness

Relaterte artikler

  1. LIVSSTIL
    Kine (29) syntes Hardangervidda var for liten. Nå har hun krysset Grønland
    4 ÅR SIDEN
  2. AKTUELT
    I år dropper butikkene priskrigen på smågodt
    3 ÅR SIDEN
  3. LIVSSTIL
    Denne sørlendingen hjelper nesten 80.000 fattige studenter til å leve sunt
    2 ÅR SIDEN
  4. AKTUELT
    Neste år får du mer penger fra Lånekassen
    4 ÅR SIDEN
  5. LIVSSTIL
    7 billige, sunne og sykt enkle middager. Ja, det går an!
    4 ÅR SIDEN
  6. LIVSSTIL
    Det er lett å spare penger på mat. Her er kjendiskokk Inge Andas beste tips!
    3 ÅR SIDEN