What’s Brewing snur: – Vi vil holde liv i tradisjonen

I juni ble ølfestivalen avlyst, men om to uker kan ølinteresserte igjen samles på Tou.

Publisert:
What’s Brewing 2019. I år blir det betydelig færre gjester og bryggerier på Tou.

– Det blir derimot svært eksklusivt, sier daglig leder ved Tou, Per Arne Alstad.

Kun 30 billetter per dag er tilgjengelig når What’s Brewing inviterer til «cancellation tasting» fire dager i oktober.

– Så du kan si at det snart er utsolgt, sier Alstad og ler.

Smittevern-erfaring

Billettene er ikke mange og arrangementet vil ikke være i nærheten av like stort som det vanligvis er.

I 2019 deltok 40 bryggerier fra 15 land med 320 ølsorter.

Korona er naturligvis årsaken til at festivalen ikke er den samme i år. I juni fortalte festivalsjef Andreas Melvær at årets What’s Brewing var avlyst. Festivalen ønsket ikke å gamble med folks helse.

LES MER:

What’s Brewing avlyser: – Vi er ganske dårlige på smittevernregler

LES MER:

Ølfestivalen «What’s Brewing» i underskudd: – Godt øl er dyrt

Festivalsjef i What’s Brewing, Andreas Melvær.

– Nå har derimot Tou gjennomført en del arrangementer med smittevernregler og har godt kontroll på det. Derfor er vi ikke så bekymret for smittevernaspektet lenger, sier Melvær.

Presset utenfra har også vært en faktor når festivalgjengen nå kaster seg rundt og arrangerer en mini-mini-utgave av den populære ølfesten.

– Flere har spurt om vi ikke kunne gjøre noe, så vi håper å være et lite lysglimt i høstmørket, sier Melvær og humrer.

– Et hvileskjær

Årets nyvinning er fire bryggerier på fire dager. Bryggeriene som er med er Verdant (UK), Cascade (USA), Mikeller Bakhaven (DK) og lokale Lervig.

Siden reising mellom forskjellige nasjoner automatisk utløser karantene, er det kun drikkevarene som får lov til å krysse landegrensene. Representantene fra de utenlandske bryggeriene må holde seg hjemme.

– Vi får inn færre øl og færre gjester, men det er bedre å gjøre det på denne måten når situasjonen er som den er. Vi bruker dette som et hvileskjær før vi forhåpentligvis er tilbake for fullt neste år. Vi vil holde liv i tradisjonen, sier Melvær.

Publisert:

Planlegger ny ølfestival i Sandnes

Til tross for at regjeringen nylig innførte nye og strengere smitteverntiltak, håper Tom Løyning at han kan arrangere ølfestival allerede i april.

Publisert: