Mener dagens regler for el-sparkesykler allerede har gått ut på dato
Høyre-politiker vil endre regelverk som ble vedtatt for åtte måneder siden, men blir bedt om å ha is i magen.
– Jeg føler helt klart et ansvar for vedtaket som ble gjort, det var jo jeg som la det fram, sier Ingebjørg Folgerø.
Høyre-politikeren er medlem av utvalget for miljø og utbygging. Nå ber hun samme instans som vedtok de gjeldene retningslinjene i september om å endre dem.
– Jeg har snakket med aktører i bransjen som mener det er umulig å drive effektivt når de maks kan leie ut 100 sparkesykler, sier Folgerø.
Færre utleiere, flere sykler
Sparkesykkeldebatten i Stavanger dukket for alvor opp i fjor sommer, da Ryde plasserte ut el-sparkesykler i byen uten kommunens tillatelse.
Politikerne fikk fjernet dem og vedtok høsten 2019 retningslinjer for hvordan sparkesykkelutleie skal foregå (se faktaboks).
Per i dag tillater kommunen at 10 aktører leier ut maks 100 sykler hver. Folgerø ønsker å redusere antallet aktører til fire, men heve makstaket til 250 el-sparkesykler.
– Akkurat nå har vi bare én aktør som leier ut sykler i Stavanger. Derfor mener jeg vi må åpne opp for flere sykler slik at flere utleiere kan komme på banen og innbyggerne får et enda bedre tilbud, sier politikeren.
– Er det ikke tidlig å endre på noe allerede nå?
– Det må være lov å justere på reglene etter hvert som man får mer informasjon. Vi lager ikke vedtak for evigheten, svarer Folgerø.
Ber om tid
Seksjonssjef i Stavanger kommune, Trygve Petter Nilsen, har hatt ansvaret med å koordinere utleieordningen i byen.
Han har vært i kontakt med flere selskaper som Voi, Zvipp og Tier, men foreløpig er det kun sparkesykkel-selskapet Ryde som aktivt driver utleie i Stavanger.
– Utleieordningen er et vedtatt prøveprosjekt, derfor tror jeg ikke det er heldig å innføre endringer allerede nå. Vi bør gi dette et forsøk til å sette seg og vente til koronapandemien er over, sier Nilsen.
Daglig leder i Ryde Technology, Espen Rønneberg, mener at makstaket på sparkesykler passer selskapet hans og gjør det mulig å drive effektivt i byen.
Han forteller at det er usikkert om Ryde ville benyttet seg av muligheten til å sette ut 150 nye el-sparkesykler, i tillegg til de 100 som allerede står i gatene.
– Det framstår for meg som merkelig å endre et prøveprosjekt som vi mener fungerer bra allerede, sier Rønneberg til Byas.
Utleie i andre bydeler?
Det er tydelig at flere aktører ønsker seg til Stavanger, men at dagens retningslinjer begrenser inntjeningsmulighetene for større selskaper.
Kort tid etter at dagens regelverk ble vedtatt, gikk Circ-sjef, Emil Åkesson, ut i Aftenbladet og sa at: «Ved å sette et tak på 1000 el-sparkesykler i en by med mer enn 100.000 innbyggere vil el-sparkesykkelen aldri bli et logisk alternativ».
Cirk leverer mikromobilitetstjenester i 12 land og 45 byer rundt om i verden.
Folgerø i Høyre ønsker blant annet også å utvide mulighetene sparkesykkelselskapene har til å tilby utleie i andre bydeler. Per i dag er det kun tillatt å drive utleie i sentrum.
– Da vil det være logisk å tilby el-sparkesykler i for eksempel Jåttåvågen og på Forus, sier Folgerø.
Forslaget fra Folgerø skal opp til diskusjon i utvalget for miljø og utbygging den 17. juni.
Voi snur - kommer til Stavanger likevel
Sa i februar at de ikke ville satse i Stavanger. Fredag neste uke setter Voi ut 100 nye elsparkesykler i byen.
Relaterte artikler
- AKTUELTKolumbus viser nå elsparkesykler fra andre selskap i egen app1 ÅR SIDEN
- AKTUELT– Dette blir steinkult! Vi blir første byen i landet som får tjenesten3 ÅR SIDEN
- AKTUELTVil ha drive-in-treff for russen på 17. mai, men møter skepsis3 ÅR SIDEN
- AKTUELTFår ikke lov til å arrangere drive-in-treff eller russetog på 17. mai3 ÅR SIDEN
- AKTUELTNå blir det lettere å droppe engangsgrillen3 ÅR SIDEN
- AKTUELTEn dårlig start, men så skjerpet både utestedene og gjestene seg3 ÅR SIDEN