Derfor kommer du ikke inn på byen

Hvor går grensen? Dette er hva dørvaktene ser etter.

Publisert:
Cirka 5000 mennesker i måneden bli avvist i døra på utesteder i Rogaland.

I løpet av de ti første månedene av 2017, var over 1,3 millioner mennesker på Rogalands utesteder.

128.500 av disse ble avvist i døra. Det tilsvarer 9,3 prosent, og ca. 5000 mennesker i måneden, ifølge tall fra vaktselskapet PSS Securitas Rogaland.

Helsedirektoratet har lagt ut en guide over hvor beruset du kan være for å få komme inn på byen. Administrerende direktør i PSS, Harald Lilleeidet, kaller det «spilleregler».

– Vi dømmer etter skillet mellom gult og rødt, sier han og peker på modellen til Helsedirektoratet, populært kalt «alkoholtrappen».

Følg Byas.no på Facebook!

Her går grensa

Under lett påvirket står det følgende:

  • Oppstemt
  • Færre hemninger
  • Mer pratsom
  • Hever stemmen

Under åpenbart påvirket, står dette:

  • Uoppmerksom
  • Vanskeligheter med å feste blikket
  • Snakker utydelig
  • Problemer med å gå rett
  • Ofte høyrøstet
  • Kan virke forstyrrende på andre gjester

LES OGSÅ: Så mye kan en tur på byen koste deg dersom du ikke klarer å oppføre deg

Dette er altså forskjellen på om du får komme inn eller ei, men det er noen formuleringer som ikke er så lette å skille mellom.

– Hva er egentlig forskjellen på å heve stemmen og å være høyrøstet, spør Lilleeidet.

Dersom du er edru eller lett påvirket kommer du inn - men mistenker vaktene at du kan bli åpenbart beruset i løpet av en øl, blir det ikke utested på deg.

Ser på helheten

For ordensvaktene Bjørg-Marie Kristensen (20) og Aslak Tveit (23) er det mer enn «alkoholtrappen» som gjelder.

– Det handler om helheten, sier ordensvakt Bjørg-Marie Kristensen (20).

Tveit er enig. Han ser kjapt om folk oppfører seg eller ei.

– Dersom en person, som nødvendigvis ikke er veldig beruset, kommer aggressivt bort og maltrakterer alt av potteplanter, er det klart at han ikke får komme inn, sier han.

Er hun usikker på hvor beruset du er, ender det ofte med at du ikke får komme inn, forteller Kristensen.

– Det kan bety at en ekstra øl inne på utestedet gjør at du bikker over i feil kategori. Det tar jeg ikke sjansen på, og da forklarer jeg heller til vedkommende hvorfor de ikke slipper inn, forklarer hun.

Aslak Tveit (23) og Bjørg-Marie Kristensen (20) ble ordensvakter fordi de liker å jobbe med folk.

Vanskeligere og vanskeligere med kleskode

Kleskode er også noe som kan gjøre at du blir stoppet i døra. Vekters rett består av eiers rett og borgers rett, og dersom eieren ønsker at klientellet skal kle seg på en viss måte, er det det som gjelder.

– Men det blir vanskeligere og vanskeligere å gjennomføre i praksis, sier Lilleeidet.

– Vi pynter oss forskjellig og trendene endrer seg, legger han til.

Ordensvaktene understreker at dersom du blir avvist i døren én kveld, er du hjertelig velkommen en annen gang - så lenge du er edru.

– Det er ikke slik at du blir straffet dersom du er for full tre helger på rad, men kommer «edru nok» den fjerde helgen. Du er hjertelig velkommen så lenge du kan oppføre deg, sier Tveit.

LES OGSÅ:

LES MER:

– Det er viktig med unge natteravner

LES MER:

Sledne-Esben: De 7 slednaste utestedene i Stavanger

Alvorlige konsekvenser

Lilleeidet husker godt da han var ung, da politiet kom på besøk både i barnehagen og på skolen for å fortelle om hva som skjer dersom du bryter loven.

– Det var utrolig bra. Jeg synes det er dumt at de ikke har ressurser til å drive med slikt lenger. Der bedre å få folk til å gå på grønt, enn å ta de da de går på rødt.

Han tror mange hadde opptrådt annerledes dersom de visste mer om konsekvensene.

– At du blir for full inne på et utested, kan i verste konsekvens føre til at utestedet må stenge. Utestedet mister viktig omsetning, vaktselskapet kan få sparken og flere kan miste jobben.

Mindreårig på byn? Det kan kanskje få uante konsekvenser!

Vil forebygge

Dersom du i tillegg går på byen som mindreårig, kan det ha flere konsekvenser for deg i fremtiden, som det kan være verdt å tenke på en gang eller to.

– Du kan bli nektet innreise til USA, få ting på rullebladet som kan gjøre det vanskelig for deg å få de yrkene du ønsker deg, for eksempel politi, og det er noe som henger ved deg. Det er ikke særlig fristende å ansette noen med noe på rullebladet, spesielt ikke i det markedet som er nå.

Lilleeidet ser derfor på muligheten til å opplyse folk om hva som skjer dersom du bryter loven.

– I Østfold opplevde vi at mange under 18 prøvde å komme seg inn på byen, og da kontaktet vi skolene for å fortelle om hva det faktisk kan føre til.

Denne artikkelen er publisert tidligere på Byas.no, men er hentet fram igjen til glede for nye lesere.

MER FRA BYAS:

Publisert:

Derfor kommer du ikke inn på byen

Hvor går grensen? Dette er hva dørvaktene ser etter.

Publisert: