Anslår at over 30.000 besøkte årets Spiselig byfest

Det er ikke bare besøkstallene som er rekordhøye, også salget gikk over all forventning.

Oppdatert:
Spiselig byfest satte ny besøksrekord i år. Bildet ble tatt en halvtime etter at dørene åpnet onsdag 24. juli.

På grunn av en velfortjent ferieavvikling kommer tallenes tale etter Spiselig byfest seint, men godt.

Spiselig byfest-general Børge Svensen er strålende fornøyd etter årets arrangement, som satte rekorder på alle områder.

– Trøkket var jevnt gjennom hele uka. Tidligere har noen dager vært dårligere enn andre, men slik var ikke situasjonen i år, forteller Svensen.

Passerte magisk grense

Basert på hvor mye mat og drikke aktørene under Spiselig byfest rapporterer å ha solgt, kan bydelsfesten anslå antall besøkende. I fjor var rundt 25.000 mennesker innom, i år regner festivalen med å ha passert den magiske grensen på 30.000 gjester.

– Selv om vi i år setter ny besøksrekord, så er det fortsatt en plass det går an å slappe av. Vi kan sikkert vokse ytterligere, men vi vil være en liten bydelsfestival, sier Svensen.

Han forteller at Ostehuset solgte 2650 retter, 500 flere sammenlignet med fjoråret. Fra onsdag til lørdag var omsetningen på 250.000 kroner.

– Det er svært høye tall sammenlignet med tidligere år, sier Svensen.

Byas har også spurt om hvor mange liter øl som ble solgt, men dette ønsker ikke Svensen å kommentere.

Bellies skal åpne i enden av Pedersgata i løpet av året. Bildet ble tatt da Byas først omtalte restauranten i april.

Gikk tomme for mat

30.000 besøkende står i stor kontrast til Spiselig byfests første år i 2013, da kun et par paller og et telt var dekorasjonen i Lervigtunet park. Da oppfordret arrangøren også besøkende å ta med egen matpakke.

Det var absolutt ikke nødvendig i år. 12 aktører var med fra Fermenten til Tou, hvor hjertet av byfesten var i Lervigtunet park.

Restauranten Bellies har ennå ikke åpnet dørene, men daglig leder Øystein Lunde Ohna er svært fornøyd med årets byfest.

Den veganske standen gikk tomme for mat både torsdag og lørdag. Totalt solgte Bellies nærmere 1300 retter, forteller han.

– Det var en helt fantastisk opplevelse. Jeg må si at jeg ble overraska over antallet mennesker som møtte opp, sier Ohna.

Han regner med at Bellies også har stand neste år.

– Da har vi også en restaurant i nabolaget. Så klart vi må stille da, sier Ohna.

– Og når står restauranten klar?

– He he.. Vi er straks klare med alt innvendig, men det gjenstår en del arbeid utenfor. 1. oktober er tidligste dato, 1. november er nok mer realistisk, 1. desember hadde vært skuffende, sier Ohna og ler.

To taco i minuttet

Ekteparet Elise og Arnt Skjerve står blant annet bak Fortou, men i mai åpnet de en helt ny bar og restaurant, nemlig Tako. Elise forteller at Fortou solgte 2814 take away-retter, mens Tako solgte 4770 tacos i forskjellige størrelser.

– På den travleste dagen solgte vi hele 2,4 taco i minuttet, så vi er veldig fornøyd med årets byfest. Samtidig ser vi at det er noen logistikkutfordringer vi må klare å løse til neste år, sier Elise Skjerve til Byas.

Idsøe doblet salget. I år ble det solgt 1500 retter kontra fjorårets 750.

– Så vi er veldig fornøyd med salget og årets Spiselige byfest, skriver butikksjef Thomas Ottesen i Idsøe i en e-post.

Tako åpnet dørene i mai og var i år med på sin første Spiselig byfest.

En annen nykommer var Kanelsnurren flyttet inn i østre bydel 7. mars.

– Det var en veldig kjekk opplevelse å være med i år, samtidig sitter vi igjen med god omsetning både inne og ute. Derfor er det naturlig at vi tenker å være med på dette neste år også, sier butikksjef Veronica Kråkenes.

Publisert:
Oppdatert:

Spiselig byfest: – Årets takeaway-versjon er veldig væravhengig

I fjor ga Spiselig byfest stappfulle parker og besøksrekord med 30.000 gjester. I år er de fleste parkene i østre bydel tomme. Nå krysser spisestedene fingrene for finvær ut uka!

Publisert: