Aktuelt

Disse 10 emnene ved UiS fikk flest studenter til å stryke

Matematikk på universitetsnivå er ikke lett.

Publisert:
  • Håvard Tanche-Larsen Knutsen

Blant de 10 emnene med høyest strykprosent ved UiS, var fire av dem mattefag. FOTO: Lars Idar Waage

Det kommer tydelig fram av oversikten Byas har fått tilsendt fra Universitetet i Stavanger.

På topp 10-lista over emner ved UiS med høyest strykprosent i vårsemesteret 2018, er hele 4 av 10 emner rene mattefag.

I 9 av 10 emner strøk mer enn halvparten av studentene som leverte inn eksamen. Unntaket er emnet Signaler og systemer, her strøk 49,21 prosent av studentene.

Følg Byas.no på Facebook!

Emnene med høyest strykprosent ved UiS

OBS: Studenter som leverte blankt og skal opp til ny eksamen neste semester, blir i denne oversikten regnet som stryk.

EmnenavnOppmeldt/møttBeståttStrykSnittkarakterStrykprosent
Matematikk 1- emne 2 (1. - 7. trinn)23/20713D65
Protein biokjemi33/301119C63.33
Moderne historie95/692643C62.32
Bedriftsøkonomisk analyse for vertskapsnæringen221/19581114D58.46
Elektromagnetisme og spesiell relativitetsteori24/18810D55.56
Matematiske metoder 2410/357173184C51.54
Matematikk - Forkurs for ingeniørutdanning43/391920D51.28
Matematisk analyse II10/844C50
X-ray and Neutron scattering6/633D50
Signaler og systemer66/633231C49.21

Mattefagene har de siste to årene vist seg å være en skikkelig nøtt for UiS-studentene.

Matematikk - Forkurs og Matematiske metoder 2 hadde på samme tid i fjor en strykprosent på 56,67 og 55,63 prosent. I år har strykprosenten derimot falt noe, ned til 51.54 prosent for Matematiske metoder 2 og 51,28 for Matematikk - Forkurs.

LES OGSÅ:

Så mange ble sensurert til stryk

Som student har du også rett til å konte eksamen. Dette betyr at du leverer blankt.

Da blir besvarelsen din blir sensurert til stryk, men du får en ny sjanse til å ta eksamen i samme emne neste semester.

Dersom topp 10-lista rangeres etter prosentandelen av studentene som ble sensurert til stryk, ser den noe annerledes ut:

EmnenavnSensurert til stryk (prosent)Total strykprosent
Matematikk 1- emne 2 (1. - 7. trinn)60.065
Matematikk - Forkurs for ingeniørutdanning43.5951.28
Bedriftsøkonomisk analyse for vertskapsnæringen37.4458.46
Signaler og systemer31.7549.21
Matematiske metoder 229.9751.54
Moderne historie28.9962.32
Protein biokjemi26.6763.33
Elektromagnetisme og spesiell relativitetsteori16.6755.56
Matematisk analyse II12.5050
X-ray and Neutron scattering0.0050

Selv om emnet X-ray and Neutron scattering hadde en strykprosent på 50 prosent, var det ingen av studentene som ble sensurert til stryk.

Årsaken til at halvparten har strøket, er fordi tre av de seks studentene som tok eksamen leverte blankt.

LES OGSÅ:

Skal du på Fadderfestivalen? Nå er hele programmet klart

Rådene til deg som skal studere i utlandet: – Drit i nordmenn

Publisert:
  1. Matematikk
  2. Stavanger
  3. Studentliv
  4. Universitetet i Stavanger (UiS)
  5. Eksamen

Disse 10 emnene fikk flest UiS-studenter til å stryke

Tall kan fort gå i ball...

Publisert:

Relaterte artikler

  1. AKTUELT
    Dette er de vanskeligste studiene å komme inn på, og disse er mest populære
    2 ÅR SIDEN
  2. AKTUELT
    Dette er de mest populære studiene, og disse er vanskeligst å komme inn på
    3 MÅNEDER SIDEN
  3. AKTUELT
    Stadig flere stryker på bilteorien – Mange leser ikke skikkelig gjennom spørsmålene
    2 ÅR SIDEN
  4. AKTUELT
    Dette er de mest populære studiene ved UiS
    2 ÅR SIDEN
  5. AKTUELT
    Opptakstallene er klare: Dette er de vanskeligste studiene å komme inn på, og disse er mest populære
    1 ÅR SIDEN
  6. AKTUELT
    Disse to kan gå på visning for deg - helt gratis
    2 ÅR SIDEN