Festivalen går av stabelen i september, men er nesten i pluss allerede
Nisjefestivalen Tunghørt arrangeres for tredje gang i september.
– Vi er ikke like avhengige av det store oppmøtet som andre festivaler er. Vi er en nisjefestival og har et nisjepublikum. Derfor trenger vi ikke booke store headlinere som koster masse penger, forklarer Hans Olaf Myrvang i Siloen Booking.
For to år siden syntes Myrvang og Kato Austrått ved Checkpoint Charlie at det var vel mye oppmerksomhet rundt indie og pop.
De savnet noe som fikk trommehinnene til dirre kraftig. Da bestemte de seg for å lage sin egen festival.
Det gikk bra, året etter like så. Nå er de klare for runde tre i september!
God økonomi
Til tross for at det er to måneder til festivalstart, er Tunghørt-festivalen nesten allerede i pluss, ifølge Myrvang. Kun et par billettsalg gjenstår før tallene er grønne.
Festivalen blir også støttet av Stavanger kommune.
– Vi booker fornuftig. Og dersom vi hadde booket en stor headliner, så tror jeg ikke de store massene hadde kommet likevel, for det er en nisje, sier han.
Og hva er denne nisjen, spør du?
Vi lar Myrvang forklare:
– Det er en veldig hard festival med innslag av litt mykere musikk, til tider. Det blir musikk innenfor en sjanger som ikke er så kjent og populær, sier han.
Tunghørt-arrangørene forventer rundt 300 til 350 publikummere, ellers tar Myrvang og resten av festivalgjengen ansvaret med knusende ro.
– Vi har ikke så store forventninger i år. Egentlig har vi bygd ned forventningene. Vi skal ikke jage store tall, vi skal gi de som er interessert i denne musikken en god festival, sier han.
Flytter til Folken
Tidligere år har festivalen blitt arrangert på Tou Scene og Checkpoint Charlie.
I år er festivalen flyttet til Folken.
Myrvang og Siloen Booking har samarbeidet med Folken tidligere, men ikke i regi av Tunghørt. Da har bandene spilt i Grottene, i år er det Storsalen som venter.
– Tunghørt og folkene bak er helt strålende. Vi på Folken gleder oss veldig til å samarbeide med dem, skriver bookingsjef ved Folken, Jesper Brodersen, i en tekstmelding til Byas.
– Folken er et kjent navn, så forhåpentligvis vil dette bidra til at flere folk besøker oss også, sier Myrvang.
Bredere tilbud
Ifølge Myrvang er årets festival noe bredere enn før. Dermed kan musikken også være noe som «mannen i gata» kan sette pris på.
– Vi har booket et par band som spiller mykere musikk, dermed er det kanskje litt mer tilgjengelig, sier Myrvang, og legger til:
– Så har vi tatt med et ska-band.
– Ska? Du må forklare.
– Det er en sjanger som har utviklet seg fra reggae, og som i utlandet ofte går sammen med punk og hardcore.
Dersom du ikke kjenner til noen av bandnavnene som står på Tunghørt-plakaten, så er det kanskje ikke så rart. Det er også noe av poenget.
– Vi skal være med å vise fram band som ikke kommer så lett på scenen og som nødvendigvis ikke er så store, sier Myrvang.
Disse spiller på festivalen den 22. og 23. september:
SIBIIR - Metal/hardcore - Oslo
Myteri - Crust/hardcore - Gøteborg, Sverige
DIE A LEGEND - Hardcore - Tromsø
IRON - Hardcore - Malmø, Sverige
Forgetaboutit - Punk - Oslo
afmagt - Hardcore/crust - København, Danmark
Thrashers - Stoner/hardcore - Stavanger
Ska-boom - Ska - Stavanger
Beyond Mara - Metal - Stavanger
OBS: Fem band til blir sluppet etter sommerferien.
MER FRA BYAS:
Gladmaten gir deg det beste - og det verste - av Stavanger
Elisabeth (30) etterlyste en Mablis-date: Fikk 60 frierbrev!
Nå har juryen bestemt hva Utopia-scenen skal hete
To ektepar fra Island åpner is-bar midt i Stavanger sentrum
På denne festivalen er det lurt å ha med seg hørselvern
Nisjefestivalen Tunghørt arrangeres for fjerde gang!
Relaterte artikler
- AKTUELT8 ting du kan gjøre i helga6 ÅR SIDEN
- AKTUELT11 kjekke ting som skjer i helga!3 ÅR SIDEN
- AKTUELT12 ting du kan gjøre i helga4 ÅR SIDEN
- KULTURUllandhaug-trioen Todesking lover ny musikk - og masse flammer!3 ÅR SIDEN
- AKTUELTVant Spellemann for to måneder siden: Nå har Sløtface gitt bort prisen5 ÅR SIDEN
- AKTUELTBle inspirert av voldelige navn som Kvelertak og Skambankt: Startet Prikkedöden4 ÅR SIDEN