Coffee & Bagels åpner i Hillevåg
Påskesolen glimter duggfriskt bak korona-skyene, og i Hillevågsveien rigger Mikael «Sjefsbönna» Wikström til åpning av Coffee & Bagels.
Det blir ikke den helt tradisjonelle Ålsheia, afterski, lårhals-påsken i år. Det later til at det blir hakket mer av den hjemlige solveggen og de kortreiste variantene på bord og fjernsyn.
Det betyr heldigvis ikke at absolutt alt står stille. I Hillevågsveien 101 holder Mikael Wikström høy aktivitet for å forsyne den rogalandske slekt med påskenødvendigheter som kaffe og bagels. Og Kvikk Lunsj.
D.Y.I + samarbeid + kaffebrenner
Det er selskapene Justcoffee AS, House of Fingerfood og Radical Roasters som har blandet kaffedråper og arbeidstimer for å få geskjeften i gjenge.
Etter mange år i matfaget har Wikström god kål på det som skal i spiserøret, men når det ble snakk om lokal-produserte bagels så han sitt snitt til å kalle inn selve «Bagel-kongen», Morten Birkeland.
– Det er ikke vits å finne opp kruttet på nytt når man har den beste, smiler Wikstrøm.
Birkeland takker for anerkjennelsen, men er i øyeblikket mer opptatt av lokalet som nå for alvor begynner å ta form.
– Skikkelig fresht!
Kollaboratør Wikström forsikrer:
– Vi er selvfølgelig ikke 100 prosent på plass med alt ennå. Der er vi om et halvt års tid.
Lokalet i Hillevåg huset tidligere Romsøes, og selv med store sko og arealer å fylle, er Wikström optimistisk.
– Vi er primært et kaffebrenneri. Salget av kaffe og bagels blir sekundært og noe sesongavhengig.
Hjemmepåske med take away
De selvutnevnte kongene av sine spiselige disipliner er utnevnt. Håndspriten står sømmelig plassert. Onsdag klokken 12.00 går startskuddet.
– Vi har fått god respons til nå, og vi tar alle forholdsregler vi kan, sier Wikström.
Lokalet er fremdeles i den ytre delen av støpeskjeen. Det viktigste for å holde aktiviteten oppe i påsken er på plass. Med tiden blir det minigolf og miniramp for skateboard i lokalet.
– Min første tanke var at lokalet var altfor stort, erkjenner Birkeland.
– Men nå er det viktig at vi ser på mulighetene og har is i magen.
Hillevåg og bagels
Hillevåg har tradisjonelt ikke vært kjent som noen bagel-hovedstad. Industri og husmannskost preger Google maps’en.
Konkurransen fra den tradisjonelle bespisningen og junkfood-leiren noen busskolonner bortforbi bekymrer verken Wikström eller Birkeland nevneverdig.
– Ikke et vondt ord om Patrioten bistro. De har vært her siden pil og bue-tiden og er en institusjon. Men det er ingen i nærheten som tilbyr det vi gjør og dermed er i direkte konkurranse med oss, sier Birkeland.
Mer påskestoff fra BYAS:
Ber om hjelp til å løse årets «påskekrim»: Hvem har tatt lysene?
Lover en av landets største drive-in-kinoer på Forus
Slik er åpningstidene for polet og ølsalget denne påsken
Sniktitt på Lervigs nye bar på Eiganes
I dag åpner Lervig sin første bar i Stavanger.
Relaterte artikler
- AKTUELTSalikatt flyttet for å vokse, så kom koronakrisen og en bønn til kommunen3 ÅR SIDEN
- AKTUELTSå populært har tilbudet vært i Stavanger. Snart kommer butikken til Sandnes også2 ÅR SIDEN
- AKTUELTLervig bygger pub og bryggeri på Eiganes med plass til 160 gjester3 ÅR SIDEN
- AKTUELTPlanen var å åpne i 2020. Hva tenker de nå?3 ÅR SIDEN
- AKTUELTBakeri i Stavanger sentrum er konkurs3 ÅR SIDEN
- AKTUELTDette er stjernekokkens nye lekegrind2 ÅR SIDEN