Denne UiS-gjengen skal kjempe om VM-tittel i Dubai
Møter lag fra blant annet USA, Brasil, Kina, Italia og Sudan.
(leadText:Møter lag fra blant annet USA, Brasil, Kina, Italia og Sudan.)
Lørdag reiser seks studenter til Dubai for å representere Universitetet i Stavanger i VM i PetroBowl.
Konkurransen handler om å svare riktig på spørsmål både innen teknisk og ikke-teknisk petroleumsteknologi på kortest mulig tid.
Slo 22 andre
For å kvalifiseres til VM måtte de seks studentene Vebjørn Langåker, Jon Oscar Spieler, Jugal Bodawala, Madhan Nur Agista, Camilo Cardenas og Sindre Forset Løkken utdanke 22 andre studentlag i EM.
Det klarte de, og gikk derfor videre til VM som arrangeres i Dubai under SPE Annual Technical Conference and Exhibition (ATCE).
– Det er som ONS i Norge, sier gutta.
Langåker er trener, og vil sitte på sidelinjen å følge med. I hver runde er fire av studentene med på å svare på spørsmål. Treneren må velge ut hvem av de som må sitte på "benken" i hver runde, og velger ut i fra hvilket fagområde de er best på.
Alle studentene studerer petroleumsteknologi ved UiS i ulike klasser. Det er et krav at konkurrentene ikke har jobbet i oljebransjen i mer enn to år.
* Erlend (21) startet med import av laserpenner som 12-åring. 10 år senere har han solgt fire virksomheter
Slik blir konkurransen
I konkurransen som går av stabelen mandag, handler det om å svare raskest mulig, og riktig. Svarer en feil får en fem minuspoeng, riktig 10 pluss. To og to lag konkurrerer mot hverandre til en hver tid som i et game-show.
Det vil være svært prestisjefylt for universitetet om vi hadde vunnet.
Lagene de konkurrerer mot kommer fra universiteter i hele verden, blant annet USA, Brasil, Kina, Italia, Sudan, Norge, Mexico, Saudi-Arabia og Nederland.
Spesielt USA har hevdet seg flere år. University of Texas og University of Oklahoma har begge vunnet to år hver.
– I USA bruker de mer tid på å forberede seg til konkurransen. De har egne timer for å bli klar, forklarer Cardenas.
Bra for UiS
Studenten mener det er svært positivt for UiS at elever herfra reiser og representerer Norge.
– Det vil være svært prestisjefylt for universitetet om vi hadde vunnet, sier Cardenas.
Hadde de i tillegg vunnet, tror han dette ville vært noe universitetet ville satt av flere resurser til.
– Er det forventet at Norge stiller sterkt med tanke på at vi lever av oljå?
– Ja, det vil jeg si.
Leser mye
Denne uka forbereder studentene seg intenst til konkurransen. De stiller hverandre spørsmål og leser seg opp. Mange av spørsmålene handler om ting de har lært gjennom forelesninger og pensum, men de må også kunne mye mer.
– Du må være ekstra interessert i dette, sier Langåker.
– Har dere sjans til å vinne?
– Nei.
– Vi kan kanskje vinne noen runder, men ikke mer.
Det er likevel viktigst å få delta og prøve å vise seg. Dessuten vil studentene lære mye av å være med på messa. Å ha en EM-seier i PetroBowl ser også svært fint ut på CVen.
– Har dere høy IQ når dere har vunnet EM?
– Jeg vet ikke, svarer de fleste.
– Jeg har 128 i IQ, sier Bodawala.
(Snaut 96% av befolkningen har en score på mellom 70 og 130 i følge Mensa.no)
Hardt
– Blir en sliten av å delta i en slik konkurranse?
– Ja, en går hele dagen å hører på spørsmål som de andre også blir stilt, sier studentene.
De seks blir i Dubai i en uke, så da får de også slappet av litt og være turister.
Når de kommer hjem skal alle utenom Løkken begynne på masteroppgaven sin, så da er det alvor igjen.
Mer fra Byas.no:
* På én dag ble det gitt 47 parkeringsgebyrer ved UiS!
* Stavanger-studentene har størst selvtillit
Hallvard (23) gikk ved Oxford: Slik var studielivet på et av verdens beste universitet
– Ikke vær redd, sier 23-åringen til folk som vurderer å gjøre det samme.
Relaterte artikler
- KULTURViking-Lasse danset seg til topps i Italia4 ÅR SIDEN
- LIVSSTILKjeder du deg? Sjekk ut disse podcastene!6 ÅR SIDEN
- AKTUELTVil du studere til høsten likevel? Her er det fortsatt ledige studieplasser4 ÅR SIDEN
- AKTUELT– Jeg vet at de i klassen tror at mange nordmenn ikke vil snakke med oss3 ÅR SIDEN
- AKTUELTStudie om studentenes helse: – Svært bekymringsfullt2 ÅR SIDEN
- AKTUELTSjansen er stor for at du kommer inn på disse studiene - uansett karaktersnitt5 ÅR SIDEN