Melder du flytting innen 30. juni, kan du både stemme og få gratis busskort
Denne fristen bør du huske om du ikke har meldt flytting til Stavanger kommune.
– Vi vil at så mange som mulig skal bruke stemmeretten sin lokalt, og samtidig nyte godt av tilbudet om gratis busskort, sier leder av Velferdstinget, Anne Marie Lund.
I fjor kunne alle studenter som meldte flytting til Stavanger kommune mellom 1. juli og 1. oktober søke om gratis busskort.
Prøveordningen går nå inn i sitt andre leveår, men i år er det også kommunestyre- og fylkestingsvalg. Dersom du vil påvirke politikken i Stavanger, må du melde flytting til kommunen innen 30. juni. En dato som opprinnelig ekskluderer tilflyttende studenter fra å søke om gratis busskort.
Utvider frist
I år har du derimot fått to ekstra måneder på deg. Alle studenter som melder flytting til Stavanger i perioden 1. mai til 1. oktober, kan i år søke om å få gratis busskort.
– Men studenter vet ikke om de kommer inn på utdanningen sin før 20. juli?
– Tilbudet er først og fremst tiltenkt studenter som allerede bor i byen, og som har lyst til å bruke stemmeretten her, sier Lund.
Gjennom engasjementet i Velferdstinget sitter Lund også i kommunens Studentråd. Det var her hun tok opp problemstillingen overfor politikerne.
– Det er bra av Velferdstinget å ta opp dette. Mange av studentene bruker allerede våre kommunale tilbud, sier nestleder i Studentrådet, Dag Mossige (Ap).
Ekstra inntekter
Stavanger kommune får en gitt sum fra staten for hver innbygger som er bosatt i kommunen. I fjor meldte 885 studenter flytting til byen. Samtidig som disse fikk innvilget gratis busskort, fikk også kommunen over 20 millioner kroner i ekstra inntekter fra staten.
Dersom fjorårets tilflyttere, og nye studenter som velger å melde flytting før 30. juni bruker stemmeretten sin, kan det påvirke utfallet av årets kommunestyre- og fylkestingsvalg, tror AP-politikeren.
– Valget kommer til å bli jevnt, så studentenes stemme er verdt mye, sier Mossige.
Politikeren tror busstilbudet er kommet for å bli, men at det på sikt kan gjelde alle registrerte studenter.
– Tilbudet kan utvides etter hvert, men da må det finansiering på plass, sier Mossige.
MER FRA BYAS:
Hva skjedde med dobbeltdekkerne?
Derfor har bussene forskjellige farger i displayet
10 ting som irriterer på bussen
«Folken er et studenthus»
LESERINNLEGG: Vis oss et annet sted i byen med samme studentaktivitet.
Relaterte artikler
- AKTUELTEn milliard til stipend for studenter som mister inntekt – 8.000 på hver2 ÅR SIDEN
- AKTUELTStudentpakken: Slik skal ti millioner kroner komme deg til gode1 ÅR SIDEN
- AKTUELTMilla (16) er ordfører for de unge i Sandnes - tar et oppgjør med dårlige rykter6 MÅNEDER SIDEN
- AKTUELTHøye karakterkrav i Norge: Vilde og Sunniva fra Stavanger fulgte studiedrømmen til England3 ÅR SIDEN
- AKTUELTDelte meninger om milliardpakke til studentene1 ÅR SIDEN
- AKTUELTBlåmandag for Emilie og 300.000 studenter: – Beskjeden kom latterlig seint1 ÅR SIDEN