Nå vet vi hvilken klesbutikk som skal åpne her!
Det blir H&M-konseptet COS som flytter inn i lokalene på Domkirkeplassen.
- Tone Pedersen

Byas har lenge forsøkt å finne ut av hvilken klesbutikk som skal åpne i de H&M-lokalene på Domkirkeplassen.
Det eneste hintet vi hadde var at det ble et konsept i H&M-familien, som inkluderer ikke bare H&M (så klart), men også andre kjente kjeder som Weekday, Monki, &OtherStories og COS.
Siden Monki allerede finnes i Mediegaarden og &OtherStories så langt ikke har butikk i Norge fra før, har vår kvalifiserte gjetning vært at det enten blir Weekday eller COS.
Nå har vi endelig fått bekreftet at fasiten er det siste.
Første utenfor Oslo
En ivrig Byas-leser tipset oss tidligere denne uken om en LinkedIn-annonse hvor COS søker etter butikksjef i Stavanger. Søknadsfristen er allerede gått ut, så da kan det jo se ut til at ting er på gang.
COS har kleskolleksjon for dame, herre og barn - og er kjent for enkle, stilrene plagg i funksjonelle snitt.
Kjeden har base i London og butikker over hele verden, men kun tre i Norge - og alle er i Oslo. COS i Stavanger blir det altså den første her til lands utenfor hovedstaden.
Åpner i høst!
Byas har vært i kontakt med kjedens pressekontor, som endelig kan bekrefte at det er COS som flytter inn.
– Vi ser alltid etter nye, interessante steder for våre butikker, og vi er svært fornøyde med å ha funnet disse lokalene, uttaler COS-direktør Maria Honda via kommunikasjonsavdelingen i en e-post til Byas.
I en utfyllende pressemelding står det at kjeden vil overta de 819 kvadratmeter store lokalene på Domkirkeplassen, og butikken vil bli fordelt over fire etasjer - med en dame- og herreavdeling.
– Når åpner dere?
– Vi håper å åpne i høst.
– Hvordan vil du beskrive COS-konseptet for folk som ikke kjenner til det fra før?
– COS-kolleksjonene består av basisklær i høy kvalitet, fornyede klassikere og ikoniske sesongplagg til gode priser for kvinner, menn og barn.