Ser for seg 1000 kvadratmeter med mat og drikke på hjørnet av Pedersgata
En frisørsalong, matbutikk og en gammel polkjeller kan bli en ny mathall.
Dette kommer fram av en mulighetsstudie Pedersgata Utvikling har fått gjennomført for hjørnet av Pedersgata og Nykirkebakken.
– Dette er et gammelt og unikt hjørne med stort potensial, mener daglig leder, Anders Ohm.
Mange aktører under samme tak
Han er gatas ubestridte eiendomskonge og forvalter nå 25 eiendommer gjennom selskapet sitt.
Med et par års mellomrom har han kjøpt seg opp på hjørnet som han nå ønsker å forvandle til et større utsalg for råvarer og street food. På godt norsk en mathall.
Skal åpne bar og restaurant over to etasjer i Fargegata
Burgerkjeden utvider: – Vi mener tiden er riktig for å gi gass
Lokalene det er snakk om huser i dag en frisør og en utenlandsk matbutikk. I tillegg vil han ta i bruk kjelleren til Norvina, som tidligere ble brukt da Vinmonopolet holdt til på adressen.
Hele lokalet vil være på 1000 kvadratmeter, som tilsvarer et område litt større enn en håndballbane.
– I forbindelse med byjubileet i 2025 skal kommunen oppgradere Nytorget. Jeg vet også at det er et ønske om å gjøre noe med Pederstrappene som går langs Mediegården. Dette hjørnet kan bli en spennende forbindelse mellom Østervåg og Nytorget, sier Ohm.
Han har latt seg inspirere av mathallene i Oslo. Mange aktører under samme tak, som tilbyr et vidt spekter av mat og drikke. Gjerne fra flere verdensdeler, i god Pedersgata-ånd.
Det meste kan spises eller drikkes på stedet, andre ting kan du putte i gryta når du kommer hjem.
– Det er heller ikke uaktuelt å leie ut til én aktør, men det primære ønsket er en mathall. Jeg tenker at alle spennende byer trenger det, sier Ohm.
Mathallen 2.0
Stavanger har forsøkt tidligere, da i østre bydel. Mathallen åpnet høsten 2015, men gikk konkurs etter et år i drift.
Initiativtaker til Mathallen i østre bydel, Nils-Henrik Stokke, har selv sett skissene til Ohm. Han tror prosjektet kan lykkes.
– Beliggenheten er helt ideell. Det å kombinere en blanding av street food og mathall, tror jeg kan være midt i blinken, sier Stokke.
Slik endret skjenkestoppen restaurantene i Sandnes
Nytt Sabi Sushi-konsept åpner i Stavanger sentrum
– Hvorfor skal dette lykkes når dere ikke klarte det?
– Lokasjonen er én ting, samtidig tror jeg det er handler mye om å ha mange serveringssteder samlet. Du må blande serveringsstedene og produktene på en god måte, sier Stokke og peker på at Ohm har forvaltet Pedersgata etter lokale interesser.
– Det er ingen store kjeder i Pedersgata. Der finner du lokale aktører med hjerte for faget. Hvis han tar den samme ideen med seg inn i en mathall, har jeg kjempetro på det, sier Stokke.
Avhengig av leietaker
Pedersgata har med årene vokst til å bli et matmekka. Ikke bare for de som vil ta med maten hjem, men også restauranter som K2, Bellies og nyoppussede Zouq har funnet seg godt til rette.
Foreløpig finnes mathallen kun på tegnebrettet, men de fleste byggetillatelser er allerede i boks.
Ohm ønsker derimot ikke å sette spaden i jorda før en leietaker er villig til å satse på prosjektet.
– Det er helt avgjørende. Det nytter ikke å bygge gulvet først når det senere viser seg at sluket er på feil sted, sier Ohm.
Dette bygget i Fargegata er solgt: På sikt kommer nytt serveringssted
Eieren av Bernina Sysenter har solgt eiendommen til en lokal utelivsaktør, men hun blir værende på adressen en stund til.
Relaterte artikler
- AKTUELTSnart åpner bar med 18-årsgrense i Pedersgata2 ÅR SIDEN
- AKTUELTØnsker å legge til rette for serveringssted og bygge ny bolig, men kommunen sier nei2 ÅR SIDEN
- AKTUELTDet smarteste hadde vært å stenge, permittere og vente. Men hvor kjedelig er ikke det?2 ÅR SIDEN
- AKTUELTNytt spisested åpner i Pedersgata: – Skal være et sted folk vil henge2 ÅR SIDEN
- AKTUELTInndrar skjenkebevillingen til Nova Nightclub2 ÅR SIDEN
- AKTUELTNicole og Sam fortsetter jordomseilingen til tross for pandemi og stengte grenser2 ÅR SIDEN