Byas

  • Aktuelt
  • Uteliv
  • Livsstil
  • Underholdning
Meny Lukk

Aktuelt

  • aktuelt
    Byas møtte Larsen (18) i fjor, da hun kjempet for å få medisinen Spinraza godkjent i Norge. Nå er den godkjent, men bare for dem under 18 år. Det synes hun er urettferdig. FOTO: Ingebjørg Iversen
Ingebjørg Iversen
12.feb.2018 14:03 12.feb.2018 14:03
NTB
12.feb.2018 14:03 12.feb.2018 14:03

Tonje (18) er for gammel for medisinen som kan redde livet hennes: – Jeg er kjempelei meg

Mandag ble det bestemt at Spinraza, den dyreste medisinen som finnes i verden, skal tilbys til SMA-syke under 18 år. Det betyr at Tonje Larsen fra Tasta, som fylte 18 år i mai i fjor, ikke får medisinen.

– Jeg mister motivasjonen, men jeg vet jeg må kjempe videre, forteller Larsen på telefon fra Manchester.

Denne vinterferien er hun nemlig på vei til den engelske byen sammen med søsteren, for å shoppe og kose seg.

Derimot fikk ferien en helt annen vending for 18-åringen:

– Det er vanskelig å tenke på noe annet, sier hun.

Hun synes det er urettferdig at kun de under 18 år skal få medisinen.

– Den funker like bra for alle, uansett alder, sier hun.

Følg Byas.no på Facebook!

  • Få tilgang til gode rabatter og fordeler - helt gratis. Bli med i Byas Kompis!

Fakta: Dette er SMA

Tonje Larsen fra Tasta har muskelsykdommen spinal muskelatrofi (SMA) type II.

Den gjør at de motoriske cellene i ryggmargen - det vil si cellene som sender ut nervetråder til muskelcellene og styrer disse - blir ødelagt.

Sykdommen fører til at musklene gradvis blir slappere og til slutt helt lammet, ifølge Store medisinske leksikon.

Det finnes kun en medisin som har dokumentert effekt mot sykdommen. Den heter Spinraza, og er verdens dyreste medisin.

Ikke dokumentert effekt

Mandag meldte NRK at Spinraza blir godkjent for SMA-syke under 18 år.

Tidligere har Norge godkjent medisinen, men sagt nei på grunn av den høye prisen. En dose koster 1 million kroner.

Ifølge VG har Beslutningsforum, organet som bestemmer hvilke medisiner som skal tilbys ved norske sykehus, diskutert medisinen tre ganger.

Leder Lars Vorland i Beslutningsforum beskriver overfor NTB avgjørelsen som «forferdelig vanskelig».

– Vi har sagt ja til dem fra 0 til 18 år. Det er vi i utgangspunktet veldig glade for, selv om prisen er høy. Men barna har ventet lenge nok, sier Vorland.

Han vil ikke opplyse hva prisen ble.

– Biogen (produsenten av medisinen journ.anm.) har strukket seg, og vi har strukket oss. Det har vært et greit samarbeidsklima, sier Vorland.

Når det gjelder avgjørelsen om å ikke tilby medisinen til dem over 18 år, viser han til at det ikke finnes dokumentert effekt.

Prisen Norge har fått på medisinen er hemmelig, men uten rabatter koster Spinraza syv millioner kroner første behandlingsår per pasient (syv sprøyter à 1 million kroner), og 3 millioner kroner påfølgende år (tre sprøyter per år resten av livet), skriver VG.

Tonje (18) får ikke medisinen sin fordi den er for dyr: – Jeg har ikke tid til å vente

FFO reagerer

Generalsekretær i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO), Lilly Ann Elvestad reagerer sterkt på at det kun er personer under 18 år som skal tilbys medisinen.

– Vi syns det er sjokkerende at Beslutningsforum avgjør tilbudet på bakgrunn av alder. Et av prinsippene beslutningsforum jobber etter er nettopp aldersnøytralitet. Når alder brukes som vurderingskriterium i denne sammenhengen, er det helt imot deres egen forskrift, sier hun.

FFO mener at Beslutningsforums avgjørelse bryter med regjeringens prioriteringsmelding, og er i tillegg spesielt skummel fordi den kan skape presedens for andre vurderinger.

– Avgjørelsen åpner for å diskriminere behandlingstilbud på alder. Vi frykter det kan få konsekvens for andre pasientgrupper og behandlingstilbud fremtiden, sier generalsekretæren.

Tør ikke håpe på for mye

Larsen håper at medisinen vil bli tilgjengelig for henne også, men tør ikke å håpe på for mye.

– Jeg håper jeg får medisinen så fort som mulig, sier hun.

  • Debatt
  • Facebook
  • Manchester
  • Medisin
  • NRK
  • Sosiale medier
  • Sykdom
  • Sykehus
  • Tasta

Relaterte artikler

widget-list

Utgiver: Stavanger Aftenblad

Produktsjef/redaktør: Tone Pedersen. Ansvarlig redaktør: Lars Helle.

tips@byas.no / telefon 51 19 51 50

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © 2019 Byas.no/Stavanger Aftenblad

Byas.no arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

Annonsere på Byas? Send en mail til annonse@aftenbladet.no.

Personvernpolicy og cookies